« Geri    |    » Haberler
» ATSO Tarım Kümesi Toplantısı

ATSO Tarım Kümesi Toplantısı

Tarım Kümesi konusunda bilgi veren Çetin Osman Budak, Türkiye’de KOBİ’lerin tek başlarına yabancı pazarlara girmelerinin zor olduğunu, bu nedenle oda olarak firmaların uluslararası pazarlara küme yapısıyla açılım yapmaları için destek olacaklarını söyledi.

Bugüne kadar hiç ihracat yapmamış 19 firmadan oluşan Tarım Kümesi’nde gübre, tohum, tarım ilacı, biyolojik mücadele, sera sistemleri-ekipmanları ve sulama sistemlerinde faaliyet gösteren firmaların bulunduğunu belirten Budak, projeyle firmaların ortaklık kültürünün ve ihracat yapmalarının sağlanacağını ifade etti.

3 yıl sürecek projede Ekonomi Bakanlığı tarafından 2 milyon 900 bin dolara kadar destek verilebileceğini kaydeden Budak, proje ile gerek yurt içi gerekse yurt dışı pazarlarda firmaların rekabet güçlerinin artırılmasına yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunulacağını dile getirdi.

Projenin ihracat için bir sinerji yaratacağını vurgulayan Budak, “Pazarlar aslanın ağzında, ama gitmediğiniz pazar sizin değildir. Dünyada öyle pazarlar var ki özellikle Afrika’da, Ortadoğu’da bunların değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

Tarım sektörünü kent ekonomisine yüksek döviz girdisi sağlayan bir sektöre dönüştürmeyi hedefleyen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Ekonomi Bakanlığı desteğiyle 3 yıllık “Antalya Tarım Sektörünün Yurtdışında Rekabet Potansiyelinin Arttırılması Projesi”ni uygulamaya koydu.

Proje kapsamında, Tarım Kümesi çatısı altında kümelenen ve danışmanlık hizmeti alan 19 Antalya firması ihracat için geri sayıma başladı. 5 aşamalı projenin halen eğitim ve danışmanlık aşamasında olan grup üyeleri, projenin son 2 ayağında yurt dışı pazarlama ve alım heyetleri ile buluşmaya yoğunlaşacak ve 3 yıl içinde ihracat yapacak.

ATSO Tarım Kümesi Projesi tanıtım toplantısında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, yıllık yaklaşık 6,3 milyon ton yaş meyve ve sebze üretimi olan Antalya’nın tarım sektöründe Türkiye’nin en büyük bölgesi olduğunu, fakat bu alandaki ihracat rakamlarının çok düşük söyledi.

Buraya tıklayarak firmamızın organik uygunluğunu, TURKGAP sitesinde çıkan ekranda TR-OT-013-MS-İ-27-İ-01/2017-008 sertifika numarasını girerek sorgulayabilirsiniz.

Lider Gübre Üretim ve Pazarlama Ltd. Şti.
Organize Sanayi Bölgesi, 1. Kısım Antalya Bulvarı No:13 Döşemealtı Antalya-TÜRKİYE
+90 242 321 19 98
info@lidergubre.com.tr

T.C. 5262 Sayılı Organik Tarım Kanunu ve İlgili Organik Tarımın Esasları ve Uygulamasına ilişkin Yönetmeliğe uygun olarak üretilmiş olup, TR-OT-013 kod numaralı TURKGAP Tarım Uygulamaları Kontrol ve Sertifikasyon Hiz. Ltd. Şti. tarafından kontrol edilerek sertifikalandırılmıştır.

İşletmenin Organik Tarım Kodu: TR-OT-013-İ-27
Müteşebbis Sertifika No: TR-OT-013-MS-İ-27-İ-01/2019-006

Tüm hakları Lider Gübre’ye aittir, izinsiz kullanılamaz © 2008 - 2018
Tasarım Ajansweb